DIY
Comments 4

DIY: Kütükten Lamba Yapımı

Biraz zahmetli ama sonunda çok orjinal evinize harika bir atmosfer katıcak bir lamba yaptık. Ağacın doğal güzelliğine hiç dokunmadan, hafif dokunuşlarla lambaya çevirmeye ne dersiniz? Ben sonucu çok sevdim ve evimin en güzel köşesine yerleştirdim.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

İhtiyacımız olanlar;
Dremel çok amaçlı el motoru
Dremel ahşap kesici uç
Dremel zımpara ucu
40 cm yüksekliğinde kütük.
3 cm yüksekliğinde bambu
20 cm yüksekliğinde mil

40 cm yüksekliğinde 20 cm çapında kütüğü tam ortasından kestirin. Elimizde 2 tane çapları 20 cm, yüksekliği 20cm’lik kütük olacak. Lambanın alt kısmı sabit kalacağı için ilk 20cm’lik kısmına dokunmayacağız. Diğer yarısını 7 eşit parçaya böldürüyoruz. Artık elimizde 20cm’lik bir kütük ve 7 eşit ortalama 3cm kalınlığında kütük parçası bulunuyor. Kütük parçalarını Dremel çok amaçlı el motoruna zımpara ucunu takarak zımpara yaptım ve çok daha güzel bir görüntü elde ettim.

Parçaların doğal ve aynı hizada durması için kütüklerin aynı ağaçtan kestirilmesi önemli bir nokta. Bu yüzden kütük parçası almak yerine büyük bir kütüğü kestirmelisiniz. Kütükleri Eminönü’nde Özdemir Ahşap’tan bulabilir, oraya kestirebilirsiniz.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Elimizde olan 7 kütük parçasının tam ortasını Dremel çok amaçlı el motorunun ucuna taktığım kesici ile 10 cm çapında deldim. Deliğin çevrelerine 4’şer tane minik delikler açtım. Deliklerden geçicek olan miller bambu yardımı ile 3 cm yüksekliğinde durarak kütük parçalarını yükseltmeye yardımcı oldu. Böylece 7 kütük parçası 3er cm aralıklı olarak durabiliyor.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Sabit duran 20cm’lik alt kütüğün ortasını da Dremel çok amaçlı el motoru ile delip ampül bağlantısını da yapınca kütük parçalarının ortasına açtığım delikten lambayı geçirdim ve lambamız hazır oldu.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

4 Comments

  1. o.v. says

    merakımı mazur görün. o kütüğe uyguladığınız bütün işlemleri gerçekten o elinizdeki dremel ile mi yaptınız? çok mümkün görünmedi bana

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s