evde saç bakımı, kerastase, parlak saç, parlak saç için öneriler, parlak saç için bakım, saç bakımı, Zet Öneriyor, zet saç önerileri, zeytinyağı yumurta bakımı, zuhal okcu
Comments 28

ZET Öneriyor; Parlak saç için öneriler ve saç bakımı

 Blogumu açtığımdan beridir saçlarımla ilgili bir çok mail aldım, neler yaptığımı hangi ürünleri kullandığımı nasıl kestirdiğimi pek merak edenler oldu. Söz verdiğim üzere işte sırlarımı açıklıyorum! Göreceksiniz ki yaptığım çok ekstra  birşey yok.

Sizlere hem kendi yöntemlerimden hem de kullanıp memnun kaldığım bazı bakımlardan bahsedeceğim. 

1.Öncelikle aklınızdan şunu çıkarmayın; ne kadar az fön, o kadar parlak ve sağlıklı saçlar! 
Özellikle düz föne veda edeli 4-5 sene oluyor, toplasanız 3 kere düz fön çekmişimdir o zamandan beri. Bunun o kadar faydasını görüyorum ki, banyodan çıkarçıkmaz saçlarımın aldığı hal fotoğraflarda gördüğünüz gibi. Tiftik tiftik bir görüntü ya da kabarık durmuyor saçlarım. Hiçbir işlemde bulunmadan işte bu haldeler. Tabii ki fön kullanmak gerekiyor ama bunu en aza indirmeye çalışın. Başlarda fön saçı mahvettiği için saçlarınız tiftik tiftik gibi olacak ama serumlarla, dalgalarla onları biraz daha güzel göstermeye çalışıp 1 sene dayanabilirseniz föne veda edersiniz 🙂

Yaniii, daha doğal saçlarınızın olmasını istiyorsanız ne bakımlara ne de özel kürlere yüksek bütçe ayırmayın derim, fönle vedalaşın yada azaltın faydasını göreceksiniz.

Hatta ben fönü o kadar hayatımdan çıkardım ki banyo sonrası bazen saçlarımı kurutmuyorum bile. Bu kesinlikle SAĞLIKLI DEĞİL! Baş ağrısından çok daha kötü bir çok hastalık oluşabilir fakat eğer fön makinenizin ısısını azaltırsanız, ve özellikle dipleri kurutup hafif nemli bırakırsanız bir sorun olmaz. Çünkü saçların neme ihtiyacı var ve banyo sonrası düzleşene kadar kuruttuğunuzda nemi tam alamıyormuş. (araştırdım öğrendim :p)

2. En az 2 ayda bir saçlarınızı düzenli olarak uçlarından kestirin! Evet, saçlarınızı uzatmak isteseniz bile. Kuaförler klasiktir, siz uçlarından kestirmeye giderseniz onlar kısacık yapar saçlarınızı. Yine de eğer kırıkları temizletmezseniz saçlarınızın mat duracağını unutmayın vee kuaförünüzü bu konuda çok tembihleyin. Hatta fazla keserse para ödemeyeceğim diye şakayla karışık tehdit edebilirsiniz, hep işe yarar 😉
Çünkü saçlar diplerden uzasa da uçları kırık olduğu sürece çok daha sağlıksız görünecektir ve bir süre sonra uzattığınız saçlarınızı kırıklardan dolayı kısacık kestirmek zorunda kalacaksınız, ama saçlarınızı uçlarından ara sıra kestirirseniz daha sağlıklı ve uzun saçlarınız olacak.

3. Saçlarınızı her gün yıkamayın! Pis gezin demiyorum tabii ki ama her gün saçı yıkamak o kadar matlaşmasına sebep oluyormuş ki… En az 2 günde bir yıkamaya çalışın. Ben evde olacağım günlerde 3. günü bekliyorum mutlaka. Eğer saçlarınızı her gün yıkamaya alıştırdıysanız saçlarınızda her gün yağlanmaya alışmış demektir. Fakat üzülmeyin, saç her şeye alışıyor. Bir kaç hafta içinde 2 günde bir yıkanmanıza alışacak ve 2 gün sonra yağlanmaya başlayacaktır. Kısaca dışarı çıkmayacağınıza emin olduğunuz günlerde saçlarınızın yağlanmasını bekleyin, unutmayın ki yağ saçı besliyor!

4. Banyodan çıkarken saçlarınızı en son soğuk suyla yıkayın! Soğuk su saçlarınızı parıl parıl yapacaktır. Sıcak suyla yıkanmak saçlarınıza fön etkisi yapıyor malesef. Benim gibi sıcak sudan vazgeçemiyorsanız saçlarınızı toplayıp sadece vücudunuza sıcak su değecek şekilde banyo yapın. Saçlarınıza ise şampuan işlemi sonrası mutlaka soğuk su tutun.

5. Şampuan şüphesiz saça en çok zarar veren şeylerden biri. Olabildiğince doğal şampuan kullanmaya çalışın. Ayrıca unutmayın şampuandan elinize ufacık dökseniz bile tüm saçınıza yetecektir. Saça zarar verip matlaştırdığı içinde ne kadar az sürseniz o kadar iyi. Ben 1 kereden fazla asla saçımı şampuanlamıyorum.

6. Saçları taramak mı iyidir taramamak mı? Heryerde farklı bir cevabın yazdığı bu sorunun aslında çok kişisel bir cevabı var. Saçları taramak evet saçı döker ama zaten günde 100 tel saç dökülmesi doğaldır ve fazlasını dökmez. Fakat, eğer saçlarınız benim gibi dalgalı ise saçlarınızı taramak pek mantıklı değildir çünkü dalgasını bozar ve zor taranır. Kuru saçıda tararken mutlaka kırarsınız. Yani eğer saçlarınız düz ise tarayabilirsiniz, dalgalı veya kıvırcıksa yani zor taranacak gibiyse taramayın derim ben. Zaten her banyodan sonra yani 2 günde bir tarıyoruz. Yeter 🙂

7. Bildiğiniz üzere hem cildimiz hem de saçlarımız için sadece dışarıdan müdehale yetmiyor, hatta en doğrusu sağlıklı beslenme! Bu yüzden bol bol su ve bol bol sebze tüketimini yaptığımızı varsayıyorum. (Bu madde bana da bir ders olsun:))

8. Pekii ya bakım Zeeet? dediğinizi duyar gibiyiim 🙂 İşte size tamamen evdeki ürünlerden bir formül veriyorum, bunu ”kirli” saçlarınıza uygulayın.
Zeytinyağı, badem yağı, 1 yumurta sarısı. Bu 3lü saçlar için pek iyi, hem parlıklık veriyor hem de onarıyor ve besliyormuş! Miktar olarak ben göz kararı yapıyorum ama saçlarınızın yoğunluğuna göre yağları arttırabilirsiniz, 1-2 kaşık. Bazen 1 kaşık bal da ekleyebilirsiniz.

9. Ay ben bunlarla uğraşamam, daha pro bir bakım isteriiim dersenizde Kerastase‘in ürünlerini genel olarak çok başarılı buluyorum.

10. Son zamanlarda sıkçaduyduğunuz Argan yağı, saçlara gerçekten çok iyi geliyor. Özellikle fönden vazgeçemeyenler mutlaka edinmeli. Saçlarınızı düzleştirmeden ya da maşa öncesi saçlarınız ısıdan daha az zarar görmesi için çok çok az bir miktar alıp parmağınızla saç uçlarınıza yedirin. Yalnız dikkat tüm saçınızın yağlanmasında sebep olabilirsiniz o yüzden miktarı çok önemli.

İşte benim saçlarım için uyguladığım maddeler bunlar, gördüğünüz gibi çok gizli formüllerim yok 🙂 Pekiiii benim değerli okuyucularımın saçları için yaptıkları neler? Sizin formüllerinizi de bekliyoruuz!

28 Comments

 1. Eğer saçlarınızın kırıksız uzamasını istiyorsanız. şampuanınızın içine eczaneden alacağınız evigen ve bepantane ampullerden kırın. Saçlarınızın nasıl çabuk ve sağlıklı uzadığına inanamayacaksınız. fakat saçlarınız yağlı ise tavsiye etmem çünkü bu formül saçın daha çabul yağlanmasına sebeb oluyor

  Beğen

 2. Adsız says

  ben de sürekli fön çekenlerdenim 😦 ama alışkanlık. Çok zorlanıyorum üstelik ama bırakamıyorum. Seninde dedğin gibi banyodan sonra tiftik tiftik oluyor. Sen bıraktığında bu tiftik dönemini nasıl atlattın peki.

  Beğen

 3. SWL: Süper! Ben de devam edeyim öyleyse 🙂

  Pinky Fashion: Teşekkür ederiiiiz ^.^

  Adsız: Bir süre saçlarıma bahsettiğim bakımdan yaptım, zeytinyağı-badem yağı çok çok iyi geliyor saça! Yumurta sarısıda onarıyor, onu 15günde 1 yapmanı öneririm. Bir de gece yatmadan 1-2 saat önce banyo yapıp saçlarının sadece uçlarını kurutup doğal haline bırakırsan, sabah uyandığında tiftik hali kalmaz. Bir dene bakalım 🙂

  Beğen

 4. saçlarının yapısı da çok öenmli, sanırım onun faktörü de var zetcim yaa, arada bir çektiriyorum ben de ama bi kere olsun banyodan sonra seninki gibi görmedim saçımı, muhakkak bir işlem istiyor, hiç bişiy yapmassam berenin içine sokup çıkıyorum,bere kolleksiyonum var bu yüzden hehhehhe:)))

  senin ziyaretini de beklerim
  http://darkolivee.blogspot.com/

  Beğen

 5. Adsız says

  Zet mrb tarzını ve kisiliğini beğeniyorm asıl konuya gelecek olursak; benim saçlarımda 4.5. sınıfta mükemmeldi kıvırcık saçlarım var ve çok kabarık o zamanlar ne fön ne düzleştirici saçlarım doğaldı ama yinede kabarıktı.7. sınıfa başladığımdan itibaren artık düzleştirici kullanmaya basladım ve çok beğendim şu an 16 yaşındayım ve hala saçlarımı düzleştirmeye devam ediyorum.Aslında düzleştirmek istemiyorum banyodan sonra çıkıncada saçlarım hep kabarık ama kıvırcıkları aynı maşa yapmış gibi çok hoşuma gidiyor.ben bir çözüm yolu bulamadım sence Saçımı banyodan sonra jölelesem etkili bir yöntem olur mu yoksa saçlarım yıpranır mı jöleyle bunu merak ediyorum kabarıklığını bir türlü inmiyor .. Cevabını bekliyorum simdiden teşekkürler Zeet 🙂

  Beğen

 6. Bunlar da benim bildiklerim 🙂
  -Ben de farklı kaynaklardan zeytin yağı + avokado ikilisinin de çok iyi geldiğini duydum. Evde kendim denemedim ama zaman zaman uyguladığım ve pırıl pırıl yapan bir maske var, z.yağlı ve avokadolu (hatta şimdi baktım içinde yumurta ve muz da varmış) o yüzden iyi geleceğini tahmin ediyorum.

  -Argan yağlı ürünler gerçekten sürünce mucize etkisi yaratıyor ancak unutulmamalı ki çoğunun içinde yüksek oranda silikon var, his olarak yağdan farklı olması ve saçta hemen emilmesinin, hacim vermesinin sebebi bu. Silikonlu ürünlerin dezavantajı bir süre kullandıktan sonra saçta birikim yapması ve saçı arındırma ihtiyacı doğurması, saç iyiye gidiyor gibi gözükürken aslında öyle olmaması ve bırakıldığı anda saçın asıl durumunun meydana çıkması. Bu yüzden ben argan yağlı ürünümü günlük bakım amaçlı değil, süslenmek istediğim günlerde şekillendirici niyetine kullanıyorum.

  -Gece yatmadan saçları örmek gece sürtünmeyi azalttığı için saçları koruyormuş. Bunu uygulamaya başladım, yatmadan saçlarımı yıkayıp kurutup örüyorum, sabah açtığımda saçlarım pırıl pırıl ve muhteşem dalgalı oluyor , sonra gelsin iltifatlar 🙂

  -Sana katılıyorum, fön, boya, aşırı kozmetik vs.den olabildiğince uzak durmak gibisi yok. Bir de ben her gün yıkamadan duramıyorum ama kaliteli bir şampuandan çok az miktarda kullanarak 1 kere şampuan uygulamak, yani şampuan miktarını minimumda tutmak kesinlikle işe yarıyor. Bir de krem kullanmak şart ki kolay taransın, kırılmasın.

  Beğen

 7. Dark olivee: Haklısın tabii, benim saçlarım dalgalı o yüzden banyodan sonra böyle duruyor biraz da saç yapısını kullanmasını bilmek lazım, bir de yatmadan önce banyo yapıp saçlarına hiç bir şey sürme, sabah kendi halini alır ve daha güzel duruyor sanki 🙂 bir dene.

  Adsız: İnan kabarık saçla ilgili neler yapılması gerekiyor pek bilmiyorum ama minicik bir jöle tutamını elinde dağıtıp tüm saçına uygularsan hem çok jçle sürdüğün belli olmaz hemde sertleşmez saçın gibime geliyor. Argan yağını mutlaka kullan düzleştirmeden önce!

  Aliscim harikasın, ayrı bir post oluşturmuşsun resmen! 🙂 Benim unuttuğım detayı yazmışsın kesinlikle şampuanı 1 kere ve az kullanmak gerekiyor.

  Lulu: Hemen bakıyoruum 🙂

  Yaprak: Hihi beğenmenize sevindiim

  Beğen

 8. Benim can damarımdan girmişsin zetcimm yaaaa.. Ben ince telli yağ oranı yüksek ve iki gıdım saçı olanlardanım bütün bunların hepsi bi arada olunca ne gelir elden:( Yağ karışımları denedim gerçekten faydalı ama saçlarım ince telli ve yağlı olduğu için ondan sonra bir hafta boyunca yapışık sönük saçlarla ortalıkta geziyorum. Bu argan yağını denesemmi bilemedim?

  Beğen

 9. ahh zet ne yazık ki herksin saç yapısı farklı olduğundan, banyodan çıkınca kabarmayan saç sağlıklıdır gibi düşünemeyiz. Ben de nerdeyse 4senedir fön çektirmiyorum bakım yapıyorum ama benim saçım kabarıyo hala=)neden, çünkü yapısı öyle.Bu yüzdan sen şanslı olanlardansın;)Birde tigi'nin naneli saç maskesi her derde devadır şifa niyetine kullanabilirsin;)

  Beğen

 10. Sevda: ARgan yağı çok iyi diyorlar ama bir önceki yoruma bak silikon varmış içinde, biraz daha araştırıyım ben onu. Saçın yapısııda çok önemli tabii, ince telli saçlar malesef biraz sönük durabiliyor benim sana tavsiyem asla saçlarına kat attırmaman, önlerinde olsun tabii ama kesimini düz kullanırsan daha gür durur.

  Berilla: Yok zaten bunları yaparsanız kabarmaz diye birşey yazmadım, fön saçı yaktığı için banyo sonrası tiftik tiftik bir görüntüsü olur ve daha kötü bakımsız görünür, bundan bahsediyorum 🙂 Tabii ki her saçın yapısı farklı, önemli olan onu iyi kullanabilmek.

  Beğen

 11. Adsız says

  ben de bir ara zeytinyağıyla bakım yapıyordum ama bu seferde arındırmak çok zor oldu saçımdan? hele organik saf zeytinyağıysa pek mümkün olmadı, kuaförüm arındırıcı şampuan kullanmak zorunda kaldı..sen nasıl kurtuluyorsun bu durumdan??

  Beğen

 12. Adsız says

  çam terebentin yağı kullanın aktarlarda ya da kozmetik marketlerde satılıyor. 200 ml.şampuana 15-20 damla katarak saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.ben artık saç kremi kullanmıyorum ve daha az dökülüyor.

  Beğen

 13. Bioblas ın sıvı saç kremini kullanıyorum ve çok memnunum. saçımın elektriklenmesni önlediği gibi günlük bakımını sağlamada da birebir. asla vazgeçmem.

  Beğen

 14. Adsız says

  Ben kullandım saçımı.keçe gibi yapti sertlestirdi matlastirdi ya herkes de aynı etkiyi yaratmıyor demekki denemek lazım

  Beğen

 15. AYŞE says

  Eczaneden aldığım zigavus sarımsaklı şampuanla saçlarımı yıkadıktan sonra nemliyken argan elıxır besleyici saç bakım serumu uyguluyorum.Saçlarımda dökülme,kırık,yıpranma olmuyor.

  Beğen

 16. Yonca says

  Güzelim bende piyasadaki bir çok ürünü denedim fakat soluğu katkısız keratinden aldım. Güzel sonuçlar alıyorum fakat finansal olarak gerçekten pahallı olduğunu düşünüyorum. Kalıcı etkileri var saçlarım parlıyor ipeksileşti ve düzleşti. Parasal sıkıntı çekenlere özel olarak kalıcı bitkisel tedaviler üretilmeli tek sorun bu bence. Kalıcı etki çok önemli bir faktör. Bitkilerde ne yazıkki bu etkiye ulaşamıyorum. Önerilerini bekliyorum

  Beğen

 17. Sıla Doğan says

  Argan yağı , jojoba yağı, hindistan cevizi yağı , liquit keratin yağı bunların hepsi saçlarıma çok iyi gelen yağlar. Mükemmel bi şekilde saçlarımı besliyolar ve kırıklara çözüm oluyolar. Fiyat olarak biraz pahallılar ama değiyor bence

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s