Edie Sedgwick, Factory Girl, Mercek Altinda
Comments 9

Mercek Altında; Edie Sedgwick

Bugün sizlere hayranı olduğum birini Mercek Altında bölümünde tanıtıcam. Hepiniz zaten biliyorsunuz onu değil mi ?
1960 yıllarının en çok konuşulan ismi şüphesi Edie Sedgwichdi. O dönemlerde sadece New York değil tüm dünya ismiyle sarsıldı. Takma kirpikleri, iri gözleri, sarısı saçlarıyla herkesin beğenisini topladı.
Varlıklı bir ailenin kızı olarak 1943te California’da dünyaya geldi Edie.

1950’ler de çiftliklerinde petrolün bulunmasıyla Sedgwick ailesi daha da zenginleşir. 8 çocuklu bir aileden büyüyen Edie, kardeşleriyle birlikte kalıtsal psikolojik bir bozuklukla dünyaya gelir. Dışardan ailesi çok mutlu gözükse de öyle değildir. Lise yıllarında anoreksik olmasının sebebi ailesiyle arasındaki bağ olduğu söyleniyor.

Babası Francis’in isteği üzerine oda Silver Hill adlı klinikte tedavi görür bir süre. Tedavisi bitip sanat eğitimi almaya gittiğinde güzelliğiyle herkesi kendine aşık eder. New York’a 21 yaşında okulundan ayrılıp gelir ve ”NY’deki en ünlü kız ben olacağım” der abisine.
Devamını hepiniz Edie’yi Sienna Miller’ın canlandırdığı Factory Girl‘den biliyorsunuz. Edie’nin bu kadar popüler olmasının en büyük nedeni 60’ların hiçbir moda akımına uymayıp kendi modasını yaratmış olması. Siyah-beyaz çizgili elbiseler, kazaklar, mini elbiseler, siyah opak çorap, leopar kürk ve kocaman salantılı küpeler Edie’nin stilinin vazgeçilmezleriydi. Vintage tutkusu günümüzde daha yeni yeni başlarken, Edie o zamanlar babaannesinin takılarını ve kıyafetlerini kullanarak kendine özgü tarzını yarattı.
Dönemin Vogue dergisi editörü Diana Vreeland, Edie için ”Harika bir görüntüsü var. Oksit sarısı saçları ve antrasit siyahı gözleriyle bir kuğuyu andırıyor.” demiş.

Ve bu blogu takip edenler benim Sienna Miller‘ın kendisini ve tarzını ne kadar çok sevdiğimi bilirler. Edie Sedgwich’i Sienna Miller’dan daha iyi canlandırabilecek başka birini düşünemiyorum bile.


Factory Girl’ü hala izlemediyseniz, şiddetle tavsiye ederim!

9 Comments

 1. ben de ne zamandır izlemeyi düşünüyordum ztncidden çok güzel kadın ama kate moss’a tarz deyip ikonlaştırılmasının gereksiz olduğunu bir kez daha gösteriyor

  Beğen

 2. edie inanılmaz bir tarz ikonu, film de çok güzel ancak edie’nin hikayesini biraz daha trajik bir hale getirmek için andy warhol’un abartı derecede kötülenmesi pek de hoş değil. andy warhol’un işlerini çok beğendiğim için belirtmek istedim 🙂

  Beğen

 3. Geçenlerde Gene izledim Edie’yi.Ve sonrasında da bir post hazırlamıştım ama yayına koymadım nedense.Daha çok Andy Warhol, Edir ve tüketilen popülerlikle ilgili bir postu.O kadar sinirlenmiştim ki Warhol’a izlerken.Bir sanatçıya hayran olmak kişiliğine de hayran olmayı gerektirir mi?Yanlışlarla dolu bile olsa?

  Beğen

 4. Serrose; ne demek rica ederim beğenirsin umarım 🙂Zui; ben Kate Moss’u da beğeniyorum ama tabi eskilerin çok daha farklı, klas bir havası varmış. Cindrella; hiç bişey için geç değil 😛Fashion.zip; söylediğine katılıyorum, filmi izlerken çok şaşırmıştım.. Bende çok beğenirim işlerini.Itır; postunu yayınlamalısın, çok merak ettim.

  Beğen

 5. izleyip çok etkilendiğim bir film. ama ben de warhol hayranıyım ve ben de tepkiliyim filme karşı bu konuda.

  Beğen

 6. Factory Girl… 4 kere falan izledim Andy Warhol coolluğu ve Ed'in kıyafetleri.. çok güzel bir post olmuş cnm…

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s